Adana’da doğdu. İlkokulu Gaziantep’te, orta ve lise öğrenimini ise Adana’da tamamladı. 1985 yılında Adana Belediye Konservatuarı sınavını başarıyla kazanarak müzik eğitimine başladı.
Burada Avni Anıl ve Ali Şenozan gibi hocalarla birlikte çalışma imkanı buldu.
1987 yılında TRT’nin açmış olduğu yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak Ankara Radyosu’nda göreve başladı.

TRT ve TRT dışında, yurt içi ve yurt dışı konserlerle ülkemizi başarıyla temsil etmiştir. 2000 yılında, Nihavend Saz Semaisi ‘Aşka Çağrı’ ardından Hüzzam makamında “Kalbim Yanıyor” adlı şarkıyı besteledi. 28 Şarkı ve 5 Saz eseri TRT repertuvarına kabul edildi.

Talât Er’in 17 ayrı makamda 90’a yakın bestesi bulunmaktadır. Okyanus adlı şarkısı, TRT ve TRT dışında yılın en sevilen şarkıları arasına girdi ve yılın şarkısı ödülünü aldı. Ayrıca katıldığı TSM beste yarışmalarında ödüller almıştır.

1995-2004 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümünde ve ODTÜ’de Keman hocalığı yapmıştır. 2012 Yılından itibaren, TRT Nağme’de canlı olarak yayınlanan “MUSIKİMİZİ YAŞATANLAR” programını Dilek Yüzlüer’le birlikte hazırlayıp sunmuştur.

2012 Yılında Kadıköy Belediyesi bünyesinde kurulan Talât ER TSM Korosunun,
2014 yılından itibaren kendi korosuyla birlikte Musîkişinas Dostlar Korosunun, 2018 yılından itibaren Göktürk Musîki Topluluğunun ve 2022 yılından itibaren Talat Er Bakırköy Korosunun Hocalığını ve Şefliğini yapmaktadır.

Oluşturmuş olduğu guruplarla farklı alanlarda konserler vermeye devam etmekte, Radyo ve Televizyonda birçok programı yönetip şeflik yapmaktadır.  2017 yılında ”HER DAİM AŞK” adlı albümünü Doremint şirketi etiketiyle müzikseverlere sunmuştur. 2017 yılında Stavros Pazarentis, Alihan Samedov ve Buziki Orhan’dan oluşturduğu Avrasya Ustaları grubuyla konserler vermiştir.

2020 -2022 yılında TRT Nağme’de “OKYANUSTAKİ DAMLALAR” programının yapımcılığını ve sunuculuğunu gerçekleştirmiştir. 2021 yılında, Doremint şirketinden; “İŞTE BENİM HAYATIM” adlı enstrümantal bestesini single olarak  çıkarmış ve klip çalışması yapmıştır.

2021 yılında Ayşe Ekiz ‘le birlikte “SAĞLAM SEVERİM” adlı bestesini düet yapmış, Doremint şirketi tarafından müzikseverlere sunularak klip çalışması yapılmıştır. 2022 Yılında TRT Müzik ekranlarında “BEKLENEN ŞARKILARI” programını Esra İçöz’le birlikte sunmaya başlamıştır.

Ayrıca 2022 yılında, Engin Kafkas güfteleri & Talat Er bestelerinden oluşan “HEDİYEM OLSUN” Albümü Elenor Müzik Şirketin tarafından müzikseverlerle buluşturmuştur. “CAN VERİRİM SENİN İÇİN” İlk Klip çalışmasını tiyatrocu ve oyuncu Wilma Elles’in eşliğiyle gerçekleştirmiştir.

2023 yılında “HEDİYEM OLSUN” şarkısının klibine gazeteci Özlem Uçar eşlik etmiştir. Türk müziğinin en önemli organizasyonlarından ONUR AKAY MEDYA’nın düzenlemiş olduğu 2023 yılının en iyi albümü olarak, değerli jüri tarafından ALTIN PLAK ÖDÜLÜNE layık görüşmüştür. 2023 Göktürk Derisinin düzenlediği ankette “HEDİYEM OLSUN” yılın şarkısı ödülü almış ve aynı yıl Otizm Farket Derneğin tarafından “HEDİYEM OLSUN” şarkısı yılın şarkısı ve onur ödülüne layık görülmüştür.

Talat Er’in, Okyanus Ece ER adında bir kızı vardır.