Yıldırım Bekçi’nin Biyografisi

Yıldırım Bekçi 1959 yılında Samsun’da doğmuştur. Müzik kariyerine 1974 yılında Samsun Musiki Cemiyeti’nde başlamıştır. Yıldırım Bekçi, Samsun Musiki Cemiyeti’nde Cavit Ersoy’dan müzik eğitimi alıp Şef Taner Çağlayan’ın şefliğinde Koroda iki yıl görev yapmıştır. 1975 yılına geldiğinde İstanbul Belediye Konservatuarı sınavından başarıyla geçen Yıldırım Bekçi, konservatuvarda aldığı eğitimle birlikte Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde aktif bir rol oynamıştır ve bu cemiyet döneminde Emin Ongan ile çalışmıştır.

1981-1989 yılları arasında TRT Ankara Radyosu’nda görev yapmıştır. 1989 yılında TRT İstanbul Radyosu’na atanmıştır. 1990 yılında “Düşündüğüm Biri Var” albümünü çıkartmıştır. Bu yıllarda Denizciler Geliyor adlı televizyon dizisinde oynayan Yıldırım Bekçi ilerleyen dönemler İsmail Dede Efendi’nin hayatını konu edinen bir belgeselde oynamıştır. 1998’de özel sebepler nedeni ile İstanbul Radyosu’ndan ayrılarak müzik hayatına sahnelerde devam etmiştir.

Yıldırım Bekçi ve Fami Musiki ve Sanat Derneği

Sanat yaşamı boyunca çok fazla projede yer alan Türk Sanat Müziği’nin kıymetli isimlerinden biri olan Yıldırım Bekçi, FAMİ Musiki ve Sanat Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türk Sanat Müziği Korosu’na şeflik yapmaktadır.

Biri kız biri erkek iki çocuğu olan Yıldırım Bekçi, müzik yaşamına profesyonel olarak devam etmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>