TRT E.Kanun Sanatçısı Sn. Reha Sağbaş’ı FAMİ MSD’de konuk etmekten mutluyuz.Sn.Reha Sağbaş, 1954 Ankara doğumludur. 1974 yılında Ankara Radyosu’nda istisna sözleşmesiyle emisyonlara katıldı. 1980 yılında “yetişmiş sanatçı” olarak TRT’de çalışmaya başladı. Burada nota hattatlığı, kanun icracılığı, program yapımcılığı ve icra denetim kurulu üyeliği yaptı.
1991-1994 yılları arasında Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda Necdet Yaşar ile birlikte çalıştı.
Resmî görevlerinin yanısıra, yurt içinde ve yurt dışında birçok üniversitede Türk müziği tarihi ve teorisi konularında dersler verdi.
2001 yılında kurduğu Lâlezar Türk Müziği Topluluğu ile Türkiye ve ABD’de konserler verdi ve albümler hazırladı. Bu albümler 2002 yılında ABD’de “Best of World Music” ödülüne layık görüldü.
2004 yılında, Dr. Barihûda Tanrıkorur ve Prof. Walter Feldman ile birlikte, Unesco’ya sunulan “Mevlevi Ayinleri ve Mukabele-i Şerif” başlıklı raporu hazırladı ve bu sayede Mevlevi ayinlerinin korunmaya değer insanlık mirası ve şahaseri seçilmesi sağlandı.
Eşi Selma Sağbaş, TRT İstanbul Radyosu’nda ses sanatçısı olup, tek çocuğu Alâeddin Emre Sağbaş genç flüt virtüözlerindendir. TRT’den emekli olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>