İstanbul’da doğan Nursaç Doğanışık , İlk , Orta , Lise tahsilini İstanbul Etiler Hasan Ali Yücel İlk okulu ve Etiler(Levent) Lisesi , yüksek tahsilini 1987 yılında mezun olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Şan (Ses Eğitimi) bölümünde tamamladı.

Henüz konservatuar öğrencisi iken, 1984 yılında açılan sınavla Adnan Ataman şefliğinde ki ,İstanbul Üniversitesi Folklor Tatbikat Topluluğunda profesyonel hayata ilk adımını attı .1986 da TRT İstanbul radyosunun açtığı yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak kadrosunu TRT ye naklettirdi ve bu arada öğrenimine devam ettiği okulundan 1988 de mezun oldu .Yurt içinde ve yurt dışında özel nefes teknikleri eğitimi aldı.

Uzun yıllar, mezun olduğu okul olan , İTÜ TMDK da repertuar öğretim görevlisi olarak hizmet veren sanatçı , çok sayıda albüm çalışması , TV programları ve konserleriyle İstanbul Radyosundaki görevini sürdürerek Türk Halk Müziğini ve Türk Müziğini yurt içi ve yurt dışında başarıyla temsil etmiş olduğundan çok sayıda ödüle layık görüldü.

1989 da TRT müzik ödülü, 1990 ve 1991 yıllarında yılın THM sanatçısı seçilerek Altın Kelebek ödülü; 1992 de sinema ,tiyatro,müzik, radyo ve TV sanatçıları derneğinin THM ödülü ;2008 de Toplumsal Etik Derneğinin meslekte etik davranışlar ödülü ile onurlandırıldı, 2010  ve 2011 de çeşitli eğitim kurumlarınca yılın kültür ödülleri adı altında düzenledikleri törenlerle yılın sanatçısı ödülüne layık görüldü.Avrupa Gazeteciler Birliği,2011 onur ödülü ve Bakırköy belediyesi Çağdaş Halk Müziği topluluğundan,ulusal kültüre hizmet ödülü ile onurlandırılan Nursaç Doğanışık, Ayrıca katıldığı festival ve konserlerden, özel kuruluş ve üniversitelerden çok sayıda plaket ve onur belgesi aldı. 2011 yılında Azerbaycan da yılın sanatçısı seçildikten sonra,2012 Temmuz ayında Azerbaycan da Flarmoniya konser salonunda Garabağ şehitleri ve aileleri için konser vererek, bugüne kadar Azerbaycan’a başkentlik yapmış tüm şehirlerde konserler gerçekleştirdi.

“Sanatçı öğretim görevlisi “ sıfatıyla Uluslararası Türkoloji Kongresi ile yurt içinde ve yurt dışında bazı üniversitelerin davetlisi olarak “Türk müziği ve karşılaştırmalı dünya müzikleri “ile ilgili çeşitli konularda sunumlar ve tebliğler verdi. Birçok THM ve THO yarışmalarında jüri üyesi sıfatıyla bulundu.

Anaokulunda başlayan Türk Halk Oyunları sevdası öğrenim hayatı boyunca devam etti. Çeşitli yörelerin halk oyunları Türk Folklor Kurumunda icra edip, eğitmenliğini de yaparak uzun yıllar bu dalda da çalışan sanatçı, değişik yörelerin ekipleriyle yurt içi ve yurt dışında birçok festival ve yarışmada dereceler aldı.2009 aralık ayında Rusya Federasyonu Başkortostan Cumhuriyetine “Dans Master” olarak gitti ve  profesyonel dansçılara Türk Halk Oyunlarımızın eğitimini verdi..

Çok sayıda katıldığı festival ve konserlerle sanat hayatına devam eden Nursaç Doğanışık, TRT de yayınlanan , “Potansiyel Gap, Ankara Rüzgarı , Halkalı şeker ,Üçü bir yerde gibi TV programlarında hem sanatçı hem sunucu sıfatıyla başarılı imzalar attı. TRT MÜZİK kanalında her Perşembe ve Cuma  2 saat süreyle “RADYO GÜNLERİ” adlı canlı TV programı yaptı. Aynı zamanda TRT  Radyo Türkü ve TRT 4 radyolarından ortak yayınla, her Salı gecesi 21.00 de “Haydi Türkiye, Gelin Türküye” adlı canlı radyo programı ile geniş kitlelere ulaşarak THM nin nadide eserlerini , konularıyla canlı olarak seslendirdi. TRT Müzik kanalında canlı yayın olarak gerçekleşen “3 RENK” adlı bir THM programında sanatçı ve sunucu olarak yer aldı.

Uzun yıllar TRT icra denetim ve repertuar kurulu üyeliği görevinde de bulunan sanatçı 2010 yılında başladığı ‘’Acarkent Kültür, Müzik ve Dayanışma derneği’’ THM Korosunun,  2017 yılında devraldığı ”Kadıköy belediyesi Taşkın Doğanışık THM korosu”nun, “Büyük Kulüp THM korosu’’nun ve “Fa-Mi Musiki ve Sanat Derneği THM Korosu” nun şefliğini sürdürmektedir…

Nursaç  Doğanışık 2019 yılında TRT İstanbul Radyosundan emekli olmuştur. Halihazırda özel eğitmenliğine, 2016 yılından beri Medipol Üniversitesi Güzel sanatlar fakültesi Müzik bölümünde ses(şan) ve nefes teknikleri eğitimi, Toplu uygulama ve THM Üslup Tavır derslerini kapsayan eğitmenliğine ve konserlerine  devam ederek Türk müziğine hizmetini sürdürmektedir.