10.04.1959 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaokulu Ankara’da, liseyi İstanbul’da bitirdi. İlkokulda keman, lisenin ilk yıllarında SADİ HOŞSES’ten Türk Musikisi repertuarı, NECDET VAROL’dan da kanun ve nazariyat dersleri aldı. 1976 yılında TÜRK MUSİKİSİ DEVLET KONSERVATUARI’na girerek KÂMRAN ERDOĞRU ile kemençe, YAVUZ ÖZÜSTÜN ile nazariyat, ÖZDAL ORHON ve MERAL UĞURLU ile repertuar ve DEMİRHAN ALTUĞ ile batı müziği solfej ve armonisi çalıştı.

1981 yılında mezun oldu ve aynı yıl KAMRAN ERDOĞRU’nun asistanlığına getirildi. Bu görevi öğretim görevlisi olarak 2002 yılına kadar sürdürdü.

1981-83 yılları arasında BELEDİYE KONSERVATUARI İCRA HEYETİ’nde kemençe sanatçısı olarak konserlere katıldı.

1981 yılında TRT’nin açtığı sınavı kazanarak, kemençe sanatçısı kadrosuyla kuruma  girdi.  1995 yılından bu yana TRT’de Aranjör-Yönetmen ve Şef olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

1988 yılından bu yana Türk, Alman, İtalyan, İngiliz ve Lübnanlı müzisyenlerden oluşan SARBAND topluluğu ile yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda festivale katıldı, konserler verdi ve topluluğun yayınladığı, 9 adet CD’den oluşan çalışmada yer aldı.

1995 yılında dört kız kardeşiyle beraber “BEŞİBİRYERDE “adı altında bir gurup oluşturarak, gurubun çalışmalarını kapsayan bir albüm yayınlandı.

Pek çok albüme  yönetmenlik yapmış ve kemençesi ile katılmış olan AHMET KADRİ RİZELİ 2001 yılında  SONY MÜZİK  tarafından desteklenen  “OSMANLI MOZAİĞİ” adlı 7 adet CD’den oluşan bir arşiv çalışmasını, 5 adet CD’den oluşan “BESTEKARLAR SERİSİ” ni ve ilk kez gün ışığına çıkan” ATA’YA İTHAF ŞARKILAR”  adlı CD  yi  2008 yılında “JAZZ ALLA TURCA” adlı çalışmalarını dinleyicilerle buluşturmuştur.  2010 yılında 5 ney 1 kemençe adlı albümünü yaptımıştır.

2013 yılında TRT Müzik kanalı için hazırladığı kendi tangolarından oluşan 13 bölüm TANGO ALLA TURCA programıyla seyirciyle buluşturmuştur.

2018 yılı başında makamsal tangolardan oluşan “TANGO ALLA TURKA” cd sinin ilkini dinleyicilerle buluşturmuştur. Bu seri Bir Şair ve Bir Bestekârın buluşması özelliğini taşımaktadır.

2015 yılında TRT Nağmede yayınlanan “BEŞİBİRYERDE” radyo programını hazırlayıp sunmuş ve daha sonrasında halen devam etmekte olan “MUSIKİ DOSTLARI” radyo programını hazırlayıp sunmaya dinleyicilerle buluşturmuştur.

Musıki Dostları programı 8 Mart 2020  tarihinden itibaren Youtube kanalı üzerinden her gece 22.00 de yayına canlı olarak devam etmektedir.